Harcerski Klub Balonowy
Dodane przez harclot dnia Marzec 25 2009 22:07:36
HKB - logo
Harcerski Klub Balonowy – harcerski klub lotniczy wywodzący się ze środowiska Krakowskiej 19 Lotniczej.

HKB powstał w 1984 roku jako pierwszy polski klub balonowy b.n.o.p (balonów na ogrzane powietrze). Rozpoczął działalność w oparciu o swój pierwszy balon, SP-BZP "Harcerz" wyprodukowany na Węgrzech, m.in. ze składek harcerzy, wówczas drugi polski balon n.o.p. Obecnie jest to najstarszy istniejący polski balon n.o.p.

Pierwszym przewodniczącym HKB był pwd. Witold Łacheta. Od 1987 roku do chwili obecnej przewodniczącym HKB jest hm. Czesław Przybytek.

Do 1989 roku HKB, z przyczyn formalnych, podlegał bezpośrednio Komendzie Chorągwi Krakowskiej ZHP. Od 1989 roku jest jednostką organizacyjną Krakowskiej 19 Lotniczej (Szczep 19 KDL "Słoneczne Drogi"/Gniazdo 19 KDL ZHP).

W 1994 roku zakupiono kolejny balon, SP-BWS.
Na balonach HKB wyszkoliło się wielu polskich baloniarzy. HKB był organizatorem lub współorganizatorem wielu polskich zawodów i imprez balonowych (m.in. I Puchar Unii Europejskiej Balonów n.o.p.).

W 2004 roku HKB pozyskał swój trzeci balon, SP-BIF.
Oprócz własnych balonów klubowych, HKB wykorzystuje w swej działalności także balony należące lub obsługiwane przez członków HKB.

>>>  Serwis internetowy HKB

Zobacz także: http://pl.wikipedia.org/wiki/Harcerski_Klub_Balonowy>>> Jednostki organizacyjne Szczepu 19 Krakowskich Lotniczych Drużyn Harcerskich SŁONECZNE DROGI im. F.Żwirki i St.Wigury