O nas (HKB)
Dodane przez harclot dnia Lipca 02 2009 20:55:51
logo HKB
Harcerski Klub Balonowy - najstarszy polski klub balonowy b.n.o.p. - harcerski klub lotniczy wywodzący się ze środowiska Krakowskiej 19 Lotniczej.

Naszym "prapoczątkiem" jest dzień 24.09.1984 r. - pierwszy publiczny pokaz harcerskiego balonu SP-BZP "Harcerz" na krakowskich Błoniach.

HKB rozpoczął działalność w oparciu o swój pierwszy balon, SP-BZP "Harcerz" wyprodukowany na Węgrzech (m.in. z dobrowolnych składek harcerzy), wówczas jako drugi polski balon n.o.p. Obecnie jest to najstarszy istniejący polski balon n.o.p.

Pierwszym przewodniczącym HKB był phm. Witold Łacheta. Od 1987 roku do chwili obecnej przewodniczącym HKB jest hm. Czesław Przybytek.

Początkowo, z przyczyn formalnych, podlegał bezpośrednio Komendzie Chorągwi Krakowskiej ZHP. Od 1989 roku jest jednostką organizacyjną Krakowskiej 19 Lotniczej (Szczep 19 KLDH "Słoneczne Drogi" im. Żwirki i Wigury).

W 1994 roku zakupiono kolejny balon, SP-BWS.

Na balonach HKB wyszkoliło się wielu polskich baloniarzy. HKB był organizatorem lub współorganizatorem wielu polskich zawodów i imprez balonowych (m.in. I Puchar Unii Europejskiej Balonów n.o.p.).

W 2004 roku HKB pozyskał swój trzeci balon, SP-BIF.

Oprócz własnych balonów klubowych, HKB wykorzystuje w swej działalności także balony należące do, lub obsługiwane przez, członków HKB.


Kronika HKB (od 1981/1984 do dziś)
Fotogaleria balonów HKB

Kopia w/w informacji jest na:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Harcerski_Klub_Balonowy